Ukraina! Festiwal Filmowy zaprasza na specjalne, charytatywne pokazy filmów w całej Polsce, z których dochód przeznaczony zostanie na wsparcie Ukraińców. Filmy zostaną udostępnione także online. Już 11 marca na platformie mojeekino.pl pojawi się zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu – film Moja wojna w reżyserii Maszy Kondakowej oraz ukraiński kandydat do Oscara 2020 – wielokrotnie nagradzana i doskonale przyjęta przez krytyków Atlantyda Walentyna Wasjanowicza. W wybranych kinach odbędą się również pokazy ukraińskich bajek dla dzieci.
Moja wojna w reżyserii Maszy Kondakowej dostępna będzie na mojeekino.pl w dniach 11-18 marca. Film jest laureatem nagrody publiczności ostatniej, 6. edycji Ukraina Festiwalu Filmowego.
Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

Moja wojna, fot. materiały prasowe
Podczas pokazu specjalnego filmu Moja wojna organizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych na platformie mojeekino.pl w dniach 25-27 lutego, udało zebrać się kwotę 21 tys. 375 zł, która została przeznaczona na pomoc Ukraińcom.
W programie znalazł się także film „Atlantyda” – kandydat do Oscara 2020 oraz zwycięzca Odesa International Film Festival, największego ukraińskiego festiwalu filmowego. To dystopijna opowieść o Siergieju, żołnierzu zamieszkującym wschodnią Ukrainę w niedalekiej przyszłości. Bohater, zmagający się z zespołem stresu pourazowego, ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przyłącza się do ochotniczej misji Czarny Tulipan, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć.

Atlantyda, fot. materiały prasowe
Największym problemem Donbasu po wojnie z Rosją z 2014 roku nie jest degradacja gospodarcza, ale katastrofa ekologiczna. Setki kopalni, z których wcześniej wypompowywano wodę, są teraz opuszczone i zalane. Zatruta woda dostaje się z nich do studni i rzek. Po kilku latach w tym regionie nie będzie wody pitnej, a Donbas zamieni się w martwą pustynię, taką jak Czarnobyl. Mój film opowiada o tej katastrofie – mówi reżyser, Walentyn Wasjanowicz.
Film będzie dostępny na platformie mojeekino.pl do 27 marca.
Kolejnym tytułem, który jest pokazywany w ramach ogólnopolskich pokazów specjalnych, jest U311 Czerkasy Tymura Jaszczenki. Film przedstawia opartą na prawdziwych wydarzeniach historię ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.
Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie statki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca.

U311 Czerkasy, fot. materiały prasowe
W polskich kinach można oglądać też Złe drogi w reżyserii Natalii Worożbyt. Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji oraz był ukraińskim kandydatem do Oscara.
Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarka jest przetrzymywana w niewoli i brutalnie atakowana. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy.

Złe drogi, fot. materiały prasowe
Pokazy filmowe odbywają się w blisko 50 kinach w całej Polsce, między innymi:
Kinoteka (Warszawa)
Kino Luna (Warszawa)
Kino Amondo (Warszawa)
Muzeum Powstania Warszawskiego (Warszawa)
Kino Świt (Warszawa)
Kino Pyrzyce (Pyrzyce)
Kino Odeon (Sochaczew)
Kino Klaps (Limanowa)
Kino MIKRO (Kraków)
Kino Paradox (Kraków)
Kino pod Baranami (Kraków)
Kino-Teatr Forum (Bolesławiec)
Kino Centrum (Toruń)
Kino Studenckie Niebieski Kocyk (Toruń)
DKF Kinochłon (Augustów)
Kino Charlie (Łodź)
Kino Bodo (Łódź)
Kino Zamek (Szczecin)
Nowe Horyzonty (Wrocław)
Kinoteatr Słonko (Śrem)
Kino Halszka (Szamotuły)
Kino Oskard (Konin)
Kino Zacisze (Piekary Śląskie)
Kino Awangarda (Olsztyn)
Kino Aurum (Złotoryja)
Kino Kosmos (Katowice)
Kinoteatr Rialto (Katowice)
Kino Światowid (Katowice)
Kino Bałtyk (Racibórz)
Kino Janosik (Żywiec)
Kino Amok (Gliwice)
Kino Meduza (Opole)
Kino Łydynia (Ciechanów)
Obornicki Ośrodek Kultury (Oborniki)
Stargardzkie Centrum Kultury (Stargard)
Kino Iluzja (Chełmsko)
Artkino (Krosno)
Kino Marzenie (Tarnów)
Kino Gryf (Gryfino)
Kino Centrum (Grodzisk Mazowiecki)
Miejskie Centrum Kultury (Lipno)
Kino Studyjne Elektrownia (Radom)
Szczegółowe informacje o repertuarze i pokazach znajdują się na stronach kin.
Wpływy z biletów zostaną przekazane do następujących organizacji: Fundacja Ari Ari, Come Back Alive, Polska Misja Medyczna, Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Fundacja Ocalenie, Pomoc Dla Ukraińskich Filmowców.